12 634-06-68

ul. Krowoderskich Zuchów 19/83, 31-271 Kraków

Czym jest tzw. łokieć tenisisty?

Zazwyczaj pacjenci, u których zdiagnozowano schorzenie określane mianem łokcia tenisisty, nigdy nie mieli okazji grać w tenisa. Mimo specyficznej nazwy, na tę przypadłość narażone są wszystkie osoby, które na co dzień – w pracy lub też w domu – nadmiernie eksploatują ręce, wykonując takie same, wielokrotnie powtarzane ruchy. Do grup podwyższonego ryzyka należą m.in. budowlańcy, mechanicy, elektrycy, ślusarze, stolarze, murarze, osoby zatrudnione na etacie w zakładach produkcyjnych, szwacze, fizjoterapeuci oraz stomatolodzy. Uważać powinni również ci, których praca opiera się na ciągłym korzystaniu z komputera, w tym programiści, graficy i pracownicy biurowi. Łokieć tenisisty dotyka także osób aktywnych ruchowo – nie tylko tenisistów, ale też wioślarzy, oszczepników czy po prostu sportowców, którzy dużo ćwiczą na siłowni.

W jaki sposób można rozpoznać łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty objawia się bólem skoncentrowanym w okolicy nadkłykcia bocznego kości ramiennej, choć może też promieniować do części grzbietowej przedramienia i dalej, aż do dłoni. Ból współwystępuje z obrzękiem, ociepleniem oraz zaczerwienieniem ręki. Dolegliwości nasilają się podczas zaciskania dłoni w pięść, jak również w trakcie prostowania palców, nadgarstka bądź łokcia. Silny ból towarzyszy także podnoszeniu ciężkich przedmiotów, wykonywaniu ruchów rotacyjnych (np. zakręcaniu lub odkręcaniu butelek, słoików), chwytaniu za klamkę, ściskaniu dłoni przy powitaniu itp. W efekcie pacjenci mają słabszy, niepewny chwyt oraz częściej odczuwają zmęczenie górnej kończyny – czasami uniemożliwia im to nawet podniesienie szklanki z wodą.

Jakie są przyczyny pojawienia się łokcia tenisisty?

Główną przyczynę wystąpienia problemu z łokciem tenisisty stanowi przeciążenie mięśni prostowników nadgarstka w miejscu ich przyczepu do nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Powtarzające się mikrourazy doprowadzają do wielokrotnych, częstych uszkodzeń włókien kolagenowych, z którymi organizm próbuje sobie poradzić poprzez uruchomienie procesów naprawczych i zastąpienie zniszczonych wcześniej struktur tkanką łączną. Niestety, skutkuje to licznymi zmianami zwyrodnieniowymi: degeneracją komórek i macierzy, zaburzeniami syntezy kolagenu, tworzeniem się naczyń krwionośnych w miejscach, gdzie wcześniej ich nie było (neowaskularyzacja) oraz powstawaniem zwapnień. Ostatecznie dochodzi do znaczącego osłabienia struktury ścięgna i upośledzenia jego motoryki.

Jak wygląda leczenie łokcia tenisisty?

Pacjenci cierpiący na łokieć tenisisty nie zawsze mają możliwość zaprzestania czynności, które przyczyniły się do powstania zmian zwyrodnieniowych. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że nawet niewielka modyfikacja pozycji czy sposobu pracy pozwala uzyskać znaczną poprawę. Sposobem na wyeliminowanie przyczyny bólu, usprawnienie funkcji kończyny i zwiększenie siły mięśni są także zabiegi fizjoterapeutyczne wykonywane w Specjalistycznym Gabinecie Rehabilitacji Medycznej w Krakowie. W ramach leczenia łokcia tenisisty oferujemy m.in.:

  • Terapię falą uderzeniową,
  • Terapię manualną (wg standardów IFOMPT),
  • Terapię powięzową (FDM),
  • Terapię skojarzoną (ultradźwięki z elektroterapią),
  • Techniki tkanek miękkich ERGON®.

Należy jednak pamiętać, że typ oraz czas trwania terapii uzależniony jest od stopnia zmian zwyrodnieniowych i ich charakteru.

Zobacz również

close form phone
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Specjalistyczny Gabinet Rehabilitacji Medycznej Gabinet Rehabilitacyjny działa od 2000 roku, zlokalizowany jest w Krakowie, prowadzony przez lekarza specjalistę rehabilitacji medycznej Ryszarda Gabryś zapewniającego stały nadzór nad całym przebiegiem leczenia rehabilitacyjnego.
ADRES

ul. Krowoderskich Zuchów 19/83
31-271 Kraków

REJESTRACJA

12 634 06 68

12 634 06 68

Pon. – pt.: 8:00 – 20:00
Sobota: 8:00 – 14:00

Zabiegi rehabilitacyjne w Krakowie

Pon. – pt.: w godz. 8:00 – 19:00
Sobota: 8:00 – 13:00

Polityka Cookies
© Copyright 2025 Rehabilitacja Kraków | Realizacja MediaHealth
close form phone
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!