Ostre ataki rwy kulszowej są prawdziwym problemem ze względu na towarzyszący im promieniujący ból o znacznym nasileniu. Dodatkowo z pojawiającym się drętwieniem nóg wywołuje duży dyskomfort, który utrudnia lub wręcz uniemożliwia samodzielne poruszanie się. Jednym z niezawodnych sposobów radzenia sobie z tym schorzeniem jest właściwie prowadzona rehabilitacja przy rwie kulszowej. Przyjrzyjmy się, na czym polega rwa kulszowa i w jaki sposób można ją leczyć.
Czym jest rwa kulszowa?
Rwa kulszowa jest spowodowana przez ucisk, który pojawia się w wyniku nacisku przez uwypuklony krążek międzykręgowy na nerw kulszowy. Jest on odpowiedzialny za przewodzenie impulsów nerwowych w całej kończynie dolnej od stopy po biodro, a zakłócenie jego działania powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu całej kończyny. Nacisk krążka może pojawiać się m.in. w wyniku zmian zwyrodnieniowych, a także być wywołany dyskopatią lędźwiową. Najczęstszą przyczyną jest wypuklina krążka międzykręgowego na wysokości L4, L5 i S1.
Towarzyszy mu zapalenie nerwu kulszowego. Z atakami bólu wiąże się silny ból kręgosłupa na wysokości odcinka lędźwiowo-krzyżowego, a także drętwienie i mrowienie całej kończyny oraz problemy z czuciem.
Jak można zaradzić atakom rwy kulszowej?
Podstawowymi metodami radzenia sobie z rwą kulszową jest doraźne podawanie środka przeciwzapalnego oraz stosowanie odpowiednich metod rehabilitacji. Pozwalają one na rozluźnienie podrażnionych tkanek oraz wzmocnienie mięśni. W fazie ostrej stosuje się delikatne ćwiczenia rozciągające oraz terapię manualną i masaż, w celu rozluźnienia napiętych struktur. Bardzo efektywną formą terapii jest metoda McKenziego. Polega ona na wykonywaniu indywidualnie dopasowanych ćwiczeń, głównie opierających się na przeprostach. Ich skuteczność jest bardzo wysoka, lecz muszą być prowadzone pod nadzorem wykwalifikowanego fizjoterapeuty.
W celu uzupełnienia terapii stosuje się zabiegi z zakresu fizykoterapii, takie jak: Indibę ACTIV, prądy Traberta, WaDiT (terapia wysokotonowa), SIS (superindukcyjna stymulacja), terapuls, laser wysokoenergetyczny HIL, galwanizację, oraz krioterapię. W fazie przewlekłej oraz remisji skupiamy się na wzmocnieniu stabilizacji centralnej poprzez wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. Całą terapię dopełniamy zabiegami fizykoterapeutycznymi, które pomogą nam podtrzymać efekty i całkowicie wyeliminować dolegliwości bólowe.
Najważniejszym aspektem rehabilitacji, który ma na celu zapobieganie nawrotom rwy kulszowej jest edukacja pacjenta:
- regularnie wykonuj ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha, pośladków oraz pleców oraz ćwiczenia rozciągające, które zapobiegną nadmiernemu napięciu mięśni,
- nie zapominaj o właściwej diecie i nawodnieniu,
- kontroluj masę ciała,
- nie zapominaj o aktywności fizycznej, szczególnie jeżeli wykonujesz pracę siedzącą, bądź stojącą,
- unikaj gwałtownych ruchów,
- pamiętaj o ergonomii pracy,
- zadbaj o higienę snu – odpowiednio dobierz materac oraz poduszka,
- podczas pracy siedzącej staraj się robić częste krótkie przerwy, aby poruszać się.